- Hyundai Motor Group-მა გზატკეცილების უსაფრთხოების სადაზღვევო ინსტიტუტისგან (IIHS) 2026 წლისთვის 15 TOP SAFETY PICK+ (TSP+) და ერთი TOP SAFETY PICK (TSP) ჯილდო მიიღო.
- შედეგები მიღწეულია 2026 წლისთვის IIHS-ის მიერ დაწესებული მკაცრი ტესტირების კრიტერიუმების პირობებში.
სეული, 27 მარტი, 2026 – Hyundai Motor Group-მა დღეს გამოაცხადა, რომ მისმა ბრენდებმა 2026 კალენდარული წლისთვის გზატკეცილების უსაფრთხოების სადაზღვევო ინსტიტუტისგან (IIHS) ჯამში 16 ჯილდო მიიღეს. აღნიშნული ჯილდოები ეხება მხოლოდ აშშ-ის ბაზრისთვის განკუთვნილ მოდელებს.
შედეგები მოიცავს 15 TOP SAFETY PICK+ (TSP+) და ერთ TOP SAFETY PICK (TSP) რეიტინგს, რაც ხაზს უსვამს ჯგუფის ერთგულებას ავტომობილის უსაფრთხოების მიმართ, IIHS-ის უფრო მკაცრი სტანდარტების ფონზე.
„Hyundai Motor Group ინდუსტრიის ლიდერია IIHS-ის 2026 წლის უსაფრთხოების პროგრამაში. ეს უდიდესი მიღწევა ჩვენს მუდმივ ფოკუსს ასახავს უსაფრთხო ავტომობილების შემუშავებასა და წარმოებაზე. ეს შედეგები ჩვენი საინჟინრო გუნდების თავდაუზოგავი შრომისა და მთელ პორტფოლიოში უსაფრთხოების უმაღლესი მაჩვენებლების მიღწევის დასტურია.“ – ბრაიან ლატუფი, Hyundai Motor Group-ის პრეზიდენტი და უსაფრთხოებისა და ხარისხის გლობალური დირექტორი.
Hyundai-ს რომელი მოდელები დაჯილდოვდა IIHS-ის მიერ?
Hyundai Motor-მა 2026 წლის IIHS-ის უსაფრთხოების შვიდი ჯილდო მოიპოვა. ექვსმა მოდელმა დაიმსახურა უმაღლესი TSP+ სტატუსი, ხოლო ერთმა მიიღო TSP რეიტინგი.
2026 წლის TSP+ გამარჯვებულები:
- TUCSON
- IONIQ 5
- IONIQ 9
- KONA
- SANTA FE
- SONATA
2026 წლის TSP გამარჯვებული:
- ELANTRA
2026 წლის Hyundai Motor-ის ყველა ავტომობილი აღჭურვილია SmartSense უსაფრთხოების შვიდი სტანდარტული ფუნქციით, მათ შორის: ზოლიდან გადასვლის გაფრთხილება, ზოლში მოძრაობის დამხმარე სისტემა (LKA), მძღოლის ყურადღების კონტროლი, წინა შეჯახების თავიდან აცილების სისტემა (FCA) ფეხით მოსიარულეთა დეტექციით, უკანა მგზავრების შესახებ შეტყობინება და შორი განათების ავტომატური მართვა.
როგორ შეიცვალა IIHS-ის დაჯილდოების კრიტერიუმები 2026 წლისთვის?
2026 კალენდარული წლისთვის IIHS-მა დააწესა უფრო მკაცრი კრიტერიუმები, რაც განსაკუთრებულ აქცენტს აკეთებს უკანა სავარძლის მგზავრების დაცვასა და გაუმჯობესებულ შეჯახების თავიდან აცილების სისტემებზე.
- TOP SAFETY PICK (TSP) სტატუსისთვის ავტომობილს ესაჭიროება შეფასება „კარგი“ (Good) წინა და გვერდითი შეჯახების ტესტებში, ასევე „მისაღები“ (Acceptable) ან „კარგი“ შეფასების მქონე ფარები ყველა კომპლექტაციაში.
- TOP SAFETY PICK+ (TSP+) სტატუსისთვის ავტომობილმა უნდა დააკმაყოფილოს ყველა ზემოხსენებული პირობა, დამატებით კი მიიღოს რეიტინგი „კარგი“ ფეხით მოსიარულეთა დაცვის ტესტში და „მისაღები“ ან „კარგი“ რეიტინგი ავტომობილებს შორის შეჯახების (Vehicle-to-Vehicle 2.0) განახლებულ ტესტში.

- Hyundai Motor Group received 15 TOP SAFETY PICK+ (TSP+) awards and one TOP SAFETY PICK (TSP) award from the Insurance Institute for Highway Safety for 2026
- Hyundai brand earned seven awards, including six TSP+ and one TSP
- Genesis brand secured five 2026 awards, all earning TSP+, while Kia brand earned four TSP+ awards
- Results achieved under more stringent IIHS testing criteria for 2026
SEOUL, March 27, 2026 – Hyundai Motor Group announced today that its Hyundai, Genesis and Kia brands have received a combined 16 awards from the Insurance Institute for Highway Safety (IIHS) for the 2026 calendar year. Award applies to U.S. models only.
The results include 15 TOP SAFETY PICK+ (TSP+) awards and one TOP SAFETY PICK (TSP) rating, underscoring the Group’s commitment to vehicle safety amid IIHS’s more rigorous testing standards.
“Hyundai Motor Group is an industry leader in the 2026 IIHS Top Safety Pick program, with 16 awards across the Hyundai, Genesis, and Kia brands. This tremendous accomplishment reflects our continued focus on developing and producing safe vehicles. These results demonstrate the dedicated safety focus of our engineering teams and our commitment to achieving top safety performance across our portfolio.” – Brian Latouf, President and Global Chief Safety and Quality Officer at Hyundai Motor Group
Which Hyundai Models Earned IIHS Awards?
Hyundai Motor secured seven 2026 IIHS Top Safety awards. Six models earned the highest TSP+ designation and one received a TSP rating, highlighting the brand’s focus on crashworthiness and occupant protection. Award applies to U.S. models only.
- 2026 TSP+ Winners:
- TUCSON
- IONIQ 5
- IONIQ 9
- KONA
- SANTA FE
- SONATA
- 2026 TSP Winner:
- ELANTRA
All 2026 Hyundai Motor vehicles offer seven standard SmartSense safety features including Lane Departure Warning, Lane Keeping Assist (LKA), Driver Attention Warning, Forward Collision Assist (FCA), Forward Collision Assist with Pedestrian Detection and Rear Occupant Alert and High Beam Assist. The SmartSense suite of optional safety and convenience technologies help drivers look ahead, anticipate driving situations, and provide alerts for enhanced safety for all occupants.
How Have the IIHS Award Criteria Changed for 2026?
For the 2026 calendar year, IIHS introduced tougher criteria, specifically focusing on the protection of back-seat passengers and improved crash avoidance systems. To qualify for 2026 TOP SAFETY PICK, vehicles need good ratings in the small overlap front, moderate overlap front and side tests as well as acceptable- or good-rated headlights across all trim levels. In addition, winners need standard front crash prevention systems that earn an acceptable or good rating in the pedestrian test. If optional front crash prevention systems are offered, they must also earn an acceptable or good rating.
To qualify for 2026 TOP SAFETY PICK+, vehicles need good ratings in the small overlap front, moderate overlap front and side tests as well as acceptable- or good-rated headlights across all trim levels. In addition, winners need standard front crash prevention systems that earn a good rating in the pedestrian test and an acceptable or good rating in the vehicle-to-vehicle 2.0 test. If optional front crash prevention systems are offered, they must also meet those criteria.